دستورالعمل نحوه تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها مصوب شدبه گزارش پایگاه خبری آموزشگاه رسانه به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۴۴۹ شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

غلامرضا بصیرنیا دبیر شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح مصوبات این جلسه تصریح کرد: در این جلسه؛ موضوع جذب هیأت علمی فناور توسط برخی از دانشگاه‌ها و تفکیک تبدیل وضعیت و ارتقا اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور طرح و بررسی شد.

وی گفت: با توجه به ضرورت مشخص شدن ابعاد مختلف جذب هیأت علمی فناور در دانشگاه‌های کشور، وظایف و نقش آنها، نحوه تأمین بودجه و تعیین شاخص‌ها و دانشگاه‌های مشمول جذب این نوع هیأت علمی؛ بررسی کارشناسی و تکمیلی موضوع به شورای ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی واگذار شد.

دبیر شورای معین در مورد تسهیل تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها با تفکیک تبدیل وضعیت استخدامی و ارتقا علمی از یکدیگر نیز گفت: یکی از وظایف هیأت عالی جذب هیأت علمی دانشگاه‌ها؛ تدوین دستورالعمل جذب هیأت علمی است و مطابق چارچوبی که شورای عالی انقلاب فرهنگی قبلاً برای این دستور العمل تعیین کرده بود؛ تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی از پیمانی به رسمی آزمایشی در صورت احراز شرایط، برای ارتقا به رتبه بالاتر انجام پذیرد و تبدیل وضعیت استخدامی اعضای هیأت علمی به رسمی قطعی منوط به احراز رتبه دانشیاری باشد.

بصیرنیا افزود: برای تبدیل وضعیت استخدامی اعضای هیأت علمی به رسمی قطعی، ارتقا از یک‌مرتبه به رتبه بالاتر ضروری بود. البته در موارد خاص و حسب مورد با مجوز بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ امکان رسمی قطعی شدن اعضای هیأت علمی در مراتب پایین‌تر از دانشیاری نیز مقدور بود.

براساس اظهارات دبیر شورای معین؛ مربیان متقاضی تبدیل وضعیت استخدامی به رسمی- قطعی در صورت دارا بودن برخی از شرایط می‌توانستند بدون احراز مرتبه دانشیاری به رسمی- قطعی تبدیل شوند.

وی ادامه داد: البته هیأت عالی جذب در سال ۱۳۹۶ شرط احراز رتبه دانشیاری برای تبدیل وضعیت به رسمی قطعی را حذف کرده بود و جدولی را به عنوان روش جایگزین برای تبدیل وضعیت اعم از رسمی آزمایشی و رسمی قطعی تصویب و ابلاغ کرده بود که در دانشگاه‌ها مبنا و ملاک عمل بود که در آن؛ امتیازات لازم برای تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی و از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی به شکل دقیق و شفاف تعیین و مصوبه این هیأت تا شهریور امسال تمدید شده بود اما از شهریور ماه مجدداً تبدیل وضعیت به رسمی قطعی به احراز رتبه دانشیاری منوط شد.

بصیرنیا افزود: با توجه به اثرسنجی این سیاست و متفاوت بودن دو مقوله تبدیل وضعیت و ارتقا، نبود تلازم میان آنها و عدم امکان کسب امتیاز علمی یکسان در مناطق و دانشگاه‌ها در سطوح متفاوت؛ مصوب شد که تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی از پیمانی به رسمی آزمایشی و از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی، منوط به احراز صلاحیت عمومی و کسب درصد معینی از جداول امتیازات لازم برای ارتقا مرتبه به دانشیاری مطابق مصوبه هیأت امنای هر مؤسسه باشد و در صورت ارتقا مرتبه اعضای هیأت علمی از یک مرتبه به مرتبه بالاتر؛ ارتقا مرتبه؛ جایگزین جداول علمی تبدیل وضعیت شود و تا زمان تصویب و ابلاغ جداول مربوطه، حسب مورد مصوبات هیأت عالی جذب؛ ملاک عمل قرار گیرد.


منبع:خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
×

سلام هم اکنون پشتیبان آموزشگاه در واتس اپ آنلاین می باشد.

سوالات و پیگیری های خود را هم اکنون با انتخاب پشتیبان شروع کنید...

× گفتگو آنلاین با پشیبان