ابداع روشی امیدوارکننده و ارزان برای غربالگری دارویی درمان سرطانبه گزارش پایگاه خبری آموزشگاه رسانه به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، در مطالعه‌ای که با همکاری دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه داندی اسکاتلند، انستیتو پاستور ایران و مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران صورت پذیرفت، استفاده از داربست حاصل از برگ سلول زدایی شده گیاه بادمجان، جهت بررسی پاسخ دارویی و مدلسازی سرطان کبد مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

این مطالعه که با الهام گیری و تقلید از ریزمحیط‌های بافت سرطانی در سیستم‌های کشت سلولی سه بعدی انجام شد، به عنوان یک مدل مطالعاتی برای ارزیابی و غربالگری دارویی و با هدف پر کردن شکاف دانش بین تحقیقات آزمایشگاهی و کاربردهای کلینیکی و in vivo انجام شد.

از طریق این استراتژی نوآورانه، محققان می‌توانند تعاملات سلول‌ها با یکدیگر، مسیرهای سیگنال دهی سلولی و پاسخ آنها به محرک‌های خارجی و دارو را در یک محیط فیزیولوژیکی مشابه تر با بدن مطالعه کنند.

نتایج این پژوهش نشان داد داربست سه بعدی تولیدی از جنس سلولز طبیعی با تریکوم های سطحی و ویژگی‌های توپوگرافی الهام گرفته از طبیعت می‌تواند به عنوان یک ریزمحیط کشت بافت سرطانی کبد برای بررسی و غربالگری داروهای شیمی درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این مطالعه در مجله بین المللی Material today communication به چاپ رسیده است. برای دسترسی به مقاله اینجا کلیک کنید.


منبع:خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
×

سلام هم اکنون پشتیبان آموزشگاه در واتس اپ آنلاین می باشد.

سوالات و پیگیری های خود را هم اکنون با انتخاب پشتیبان شروع کنید...

× گفتگو آنلاین با پشیبان